Kristiansund - Ørland - Trondheim

Fjerde og siste etappe på Kystpilegrimsleia. Selve leia går fra Kristiansund med Kystekspressen med anløp av Edøy på Smøla, Sandstad på Hitra, Brekstad på Ørlandet, Rissa og Stadsbygd og videre til Trondheim.

Fra Kristiansund til Trondheim

Totalt  ca.  260 km

Transport: Offentlig:  Hurtigbåt, buss – På en-tur.no finner man offentlig reiseinformasjon.

Deler av strekningen kan utføres til fots

Kystpilegrimsleia strekker seg fra Egersund til Trondheim – på denne delstrekningen fra Kristiansund til Trondheim, vil man oppleve spennende historiske steder og nydelig kystlandskap.  Selve leia går fra Kristiansund med Kystekspressen med anløp av Edøy på Smøla, Sandstad på Hitra, Brekstad på Ørlandet, Rissa og Stadsbygd og videre til Trondheim. På denne delstrekningen kan man reise med båt hele veien. For å komme til enkelte av nøkkelstedene så må man reise litt utenom leia,  noe som er mer beskrevet under. Nøkkelstedene på denne delstrekningen er: Kvernes Stavkirke Sør for Kristiansund, Smøla/Edøy, Dolm Kirke /Hopsjø handelsstad på Hitra, Frøya med Sula, Ørland med Austrått, Indre Fosen med Reins Kloster, Museet Kystens Arv, og Nidarosdomen i Trondheim.

Forslag til tur:
Dag 1 Fra Kristiansund tar man Kystekspressen til Edøy på Smøla. 50 min. Her finner man den kjente Kulisteinen ca. 45 min. til fots fra kaia, og ikke minst Edøy Gml. Kirke. 10 min. fra kaia. Her fremføres hver sommer det historiske Guri spelet.  En tur med buss til Veiholmen som er et fiskevær lengst vest i havet kan anbefales.Videre går ferden med Kystekspressen fra Edøy til Sandstad på Hitra. 1t.17 min.  Buss videre til Dolmsundet/Hopsjø Handelstad 45 min. og besøk på Dolm kirke. Tid for overnatting på Hitra, Dolm eller Frøya.
 

Dag 2 - Buss videre til hurtigbåtkai Frøya og med båt til Sula. Ca. 2 timer. ”Byen” Sula ligger lengst vest i havet, besøk på Sula fyr og kirke. Tilbake med hurtigbåt og buss til Sandstad på Hitra og videre med hurtigbåten til Brekstad på Ørlandet. 48 min. Her kan man besøke Austråttborgen – ca. 4 km til fots. Ellers er Ørlandet et yndet sted for fugletitting. Overnatting på Ørland Kysthotell eller Hovde gård.
 

Dag 3. Hurtigbåt fra Brekstad til Hasselvika (Rissa)15 min. Buss videre til Reins Kloster 40 min. Besøk og omvisning på Reins Kloster.  Her er det også mulighet for vandring i skogen like ved.  Videre med buss til Stadsbygd. 25 min. og besøk på Museet Kystens Arv, der gammel trebåtbygger-tradisjon holdes vedlike.  Flotte båter til leie for en liten rotur eller seiltur med mannskap. Her er det historisk spel om sommeren ”Den siste Viking” Fra Stadsbygd til Rørvik med buss – ferje over fjorden til Flakk og videre med samme buss til Trondheim. Ca. 1 t.  Fra buss-stasjonen til Nidarosdomen til fots ca. 1 km. Besøk og omvisning i kirken. På Nasjonalt Pilegrimsenter /gården –får man St. Olavbrevet utdelt, om man har nok stempel i pilegrimspasset. Overnatting på Pilegrimsgården


Kontaktinformasjon overnattingssteder:
Kristiansund Dalabergan Rorbuer www.havfiske-kristiansund.no 905 91 003
Kristiansund Kristiansund Vandrerhjem  71 67 11 04
Kristiansund Gjestehuset  www.gjestehusetkp.no/ 455 07 704
Kristiansund Thon Hotell Kristiansund kristiansund@thonhotels.no 71 57 30 00
Smøla Smøla Havstuer www.havstuer.no 955 59 370
Smøla Hopen Brygge Hotell www.hopen-brygge.no/ 975 88 025
Veiholmen Posthuset Gjestehus  450 81 282
Veiholmen Vågarbryggå www.vogarbrygga.com 
Veiholmen Havkroa www.havkroa.no 
Hitra Dolmsundet Hotell www.dolmsundet.no 72 44 04 40
Hitra Hjorten Hotell ww.hjortenhotell.no 404 45 010
Knarrlagsund Fjellvær Gjestegård www.fjellvar.no 72 44 01 32
Frøya Hotell Frøya www.hotellfroya.no 72 46 45 00
Sula Sula Rorbuer og Havhotell www.sularorbuer.no 938 25 218
Sula Sula Fyr www.sulafyr.no 
Dolmsundet Hopsjøbrygga www.hopsjo.no 403 23 385
Brekstad Ørland Kysthotell www.kysthotell.no 72 51 33 00
Brekstad Hovde Gård www.hovdegaard.no/ 72 51 59 00
Brekstad Austrått Camping og Motell www.austraatt.no 906 42 570
Brekstad Brekstad Gjesthus www.brekstadgjestehus.no/ 405 21 009
Hysnes Kommandantens gjestgiveri  
Rissa Rissa Hotell og Brakkerigg  www.rissa-hotell.com/ 73 85 08 50
Stadsbygd Mastua - Gamle Helset  995 11 857
Stadsbygd Museet Kystens Arv www.kystensarv.no 73 85 55 60
Trondheim Trondheim Vandrerhjem www.trondheimvandrerhjem.no/ 73 87 44 50
Trondheim Scandic Solsiden www.scandichotels.no 21 61 46 00
Trondheim City Living Schøller Hotell & App. www.cityliving.no 73 87 08 00
Trondheim Nidaros Pilegrimsgård www.pilegrimsgarden.pilegrimsleden.no/ 73 52 50 00
Frosta Klostergården www.klostergardentautra.no/ 74 80 85 33